جواهرات صدفی

جواهرات صدفی، جواهراتی هستند که در درجه ی اول ازصدف های دریایی و صدف های نرم تنان ساخته می شوند. جواهرات صدفی نوعی از دست سازه های صدفی است. یکی از رایج ترین جواهرات صدفی،گردنبند است که از مهره های بزرگ ساخته می شود، گاهی این گردنبندها تک مهره هستند و بعضی مواقع از ردیفی از صدف های کوچک  سوراخ شده درست می گردند. تعداد زیادی از انواع زیورآلات دیگر همچون دستبند و گوشواره هم ساخته می شود.

همچون صدف های دریایی، جواهرات صدفی گاهی از صدف های دو کفه ای ودر برخی موارد از صدف های تک کفه ای ساخته می گردند. بعضی مواقع جواهرات صدفی از صدف های غیردریایی و صدف های زمینی، یا از صدف های آب های شیرین ساخته می شوند. همیشه هم برای ساخت جواهرات صدفی از یک صدف کامل استفاده نمی گردد، گاهی اوقات از بخش هایی از صدف استفاده می شود. مثلاً در نوعی از صدف از یک لایه ای از آن تحت عنوان “مادر مروارید” استفاده گشته و یا بعضی از صدف های دریایی سرپوش آبششی دارند که از آن در ساخت جواهرات صدفی می توان استفاده کرد.

اخیراً جواهرات صدفی با قیمت پایین در سواحل گرمسیری یافت می شود، که به گردشگران به عنوان یک شی تزیینی  یا سوغات پیشنهاد می گردد. در هر صورت جواهرات صدفی قدمت و پیشینه ای دیرین دارند و از تاثیر به سزایی روی کاوش های باستان شناسی و انسان شناسی برخوردار می باشند. در واقع مهره های صدفی از قدیمی ترین انواع جواهرات هستند که قدمتی بالغ بر ۱۰۰ هزار سال دارند.

قدیمی ترین جواهر شناخته شده از ۲ مهره ی سوراخ شده ی  صدف دریایی “Nassarius gibbosulus”  ساخته شده اند. این مهره ها در Skhul  فلسطین اشغالی یافت می شدند وقدمتشان  به ۱۰۰ تا ۱۳۵ هزار سال پیش برمی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *