قیمت جهانی طلا

به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز، در حالی که فدرال رزرو آمریکا اعلام کرده است که احتمال افزایش نرخ بهره تا پایان امسال همچنان وجود دارد، ارزش دلار در آغاز مبادلات امروز پنجشنبه با افزایش روبرو شده و این مساله موجب کاهش قیمت طلا در بازارهای بین المللی شده است. قیمت طلا به پایین ترین سطح خود در ۳ هفته اخیر رسیده است.

بر اساس این گزارش قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی با ۰٫۲ درصد کاهش به کمتر از ۱۲۹۸ دلار رسیده است که این پایین ترین رقم از اواخر اوت به شمار می رود.

افزایش ارزش دلار بار دیگر موجب کاهش تقاضا برای طلا در بازارهای جهانی شده و شاخص سهام آسیا را نیز کاهش داده است.

فدرال رزرو آمریکا در پایان نشست چهارشنبه نرخ بهره را بدون تغییر حفظ کرده ولی نشان داده است که احتمال افزایش یک بار دیگر نرخ بهره تا پایان امسال همچنان وجود دارد.

فدرال رزرو آمریکا همچنین قصد دارد برنامه کاهش تراز مالی ۴٫۲ تریلیون دلاری خود را از اکتبر آغاز کند. ۱۱ نفر از ۱۶ سیاستگذار فدرال رزرو آمریکا در این نشست اعلام کردند که نرخ بهره در شرایط کنونی در وضعیت مناسبی قرار دارد و نیازی به تغییر آن نخواهد بود.

پیش بینی می شود بانک مرکزی ژاپن نیز در پایان نشست امروز خود بر ادامه اجرای سیاست های انبساطی پولی تاکید خواهد کرد تا نرخ تورم این کشور افزایش یابد. اقتصاد ژاپن نیز با چالش عدم افزایش نرخ تورم روبرو شده است.

بهبود اوضاع اقتصادی اروپا نیز موجب شده است تا ارزش یورو در برابر سایر ارزهای معتبر بین المللی با افزایش نسبی روبرو شود.

تازه ترین نظرسنجی رویترز نشان می دهد که بانک مرکزی انگلیس در نشست آتی خود نرخ بهره را برای نخستین بار در ده سال اخیر افزایش خواهد داد. البته بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند که اقدام بانک مرکزی انگلیس برای افزایش نرخ بهره آن هم در شرایطی که این کشور در حال خروج از اتحادیه اروپا است، اقدامی نادرست خواهد بود.

به نظر می رسد قیمت جهانی طلا در کوتاه مدت تحت تاثیر سیاست های پولی بانک های مرکزی بزرگ جهان، نوسانات ارزش دلار و وضعیت تقاضای فیزیکی طلا در بازارهای نوظهور و در حال توسعه قرار خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *