نرخ طلا

قیمت جهانی طلا در هفته ای که گذشت با کاهش نسبی روبرو شده و نظرسنجی کیتکو نیوز نشان می دهد که این روند نزولی در روزهای آینده نیز ادامه خواهد یافت.

بر اساس این گزارش تحلیلگران اقتصادی معتقدند که افزایش ارزش دلار تاثیر زیادی بر افت قیمت جهانی طلا داشته است.

در نظرسنجی این هفته ۱۹ کارشناس ارشد اقتصادی شرکت کرده اند که ۱۱ نفر معادل ۵۸ درصد پیش بینی کردند قیمت طلا در روزهای آینده کاهش خواهد یافت.

تنها ۳ نفر معادل ۱۶ درصد اعلام کردند قیمت طلا با افزایش روبرو می شود  و ۵ نفر دیگر معادل ۲۶ درصد نیز بر این باورند که قیمت طلا بدون تغییر خواهد بود.

در نظرسنجی آنلاین نیز ۸۵۸ نفر از سرمایه گذاران بین المللی شرکت کردند که از این تعداد ۳۸۶ نفر معادل ۴۵ درصد اعلام کردند قیمت طلا طی روزهای آینده کاهش خواهد یافت. ۳۸۰ نفر دیگر معادل ۴۴ درصد پیش بینی کردند قیمت طلا افزایش می یابد و ۹۲ نفر دیگر معادل ۱۱ درصد نیز گفته اند قیمت طلا تغییری نخواهد داشت.

در نظرسنجی هفته گذشته ۶۵ درصد کارشناسان اقتصادی و ۶۱ درصد سرمایه گذاران بین المللی پیش بینی کرده بودند که قیمت طلا روندی صعودی خواهد داشت. قیمت طلا در هفته ای که گذشت با کاهش ۱٫۷ درصدی روبرو شده است.

از ابتدای امسال تاکنون ۵۸ درصد پیش بینی های کارشناسان اقتصادی و ۶۴ درصد پیش بینی های سرمایه گذاران بین المللی درست بوده است.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، پیش بینی روند قیمت طلا در شرایط کنونی بسیار دشوار و پیچیده است. با توجه به تصویب بودجه دولت آمریکا در سنا به نظر می رسد روند صعودی ارزش دلار طی روزهای آینده ادامه خواهد یافت و این مساله فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد خواهد کرد.

پیش بینی می شود سطح حمایتی قیمت طلا در روزهای آینده ۱۲۷۰ دلار خواهد بود.

کاهش نسبی تنش های سیاسی در عرصه بین المللی نیز موجب شده است تا فشار بیشتری بر قیمت جهانی طلا وارد شود. انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا منطقه یورو و چین نیز طی روزهای آینده تاثیر زیادی بر قیمت طلا خواهد داشت.

از سوی دیگر اگر جرومی پاول از سوی ترامپ به عنوان رئیس جدید فدرال رزرو انتخاب شود، این احتمال هست که ارزش دلار همچنان افزایش یابد و این مساله به ضرر قیمت طلا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *