یاقوت صورتی

جواهری پایدار و سخت با طیف هایی از رنگ صورتی است که می تواند به شکل لطیف یا خشن به نظر اید. همچنین می توان گفت که با قیمتی خیلی کمتر از الماس طبیعی صورتی، یاقوت صورتی با رنگ بسیار دلپذیر خود، طرفداران بسیاری دارد. یاقوت صورتی به شکل طبیعی وجود دارد و در چند مکان مانند سری لانکا (سیلان)، استرالیا، تایلند و آمریکا یافت شده است. رنگ آن تحت تأثیر مقدار کروم موجود در سنگ می باشد. یاقوت صورتی، عضوی از خانواده کانی کوروندوم است. واژه ی ” Sapphire” از واژه ی یونانی ” Sappheiros” آمده است و نامی است که به جواهر باکیفیت کروندوم با کیفیت گفته می شود. هر کوروندومی که قرمز نباشد را Sapphire می نامند. کوروندوم قرمز را هم معمولاً یاقوت سرخ( Ruby )  می گویند.

در دسته بندی مناسب بین یاقوت صورتی و یاقوت سرخ کمی اشتباه و اختلاف نظر وجود دارد. به خاطر شباهت رنگ در آن ها، تشخیص یاقوت صورتی تیره در انتهای طبقه بندی و یاقوت قرمز روشن در ابتدای طبقه بندی مشکل است. در نتیجه می توان گفت که در برخی موارد یاقوت کبود صورتی با یاقوت قرمز صورتی اشتباه گرفته می شود. به هر حال در دنیای مدرن می توان یاقوت قرمز را با استفاده از تجهیزات مدرن ، به خوبی تشخیص داد. کیفیت سنگ یاقوت صورتی به روشنی یا تیرگی رنگ بستگی دارد، که نوع پررنگ و خالص آن از حالت صورتی کمرنگ و رنگ پریده ی آن مطلوب تر هستند. یاقوت صورتی با رنگ پاک، غنی و با شکوه و عمیق، گران تر از یاقوت  صورتی با رنگ سایه ای ملایم تر می باشد. یاقوت  صورتی کمی از یاقوت آبی گران تر است و اخبار جدیدی در مورد آن هم وجود دارد که می گوید: یاقوت صورتی بسیار بیشتر از الماس های صورتی تهیه و تولید می گردند. در نتیجه بسیاری از جواهر سازان علاقه مند به استفاده از یاقوت صورتی، به جای الماس های صورتی گران قیمت تر هستند.

در مورد برش دهندگان سنگ های گرانبها  هم می توان گفت که هنگام برش یاقوت صورتی با رنگ سایه دار ملایم تر بسیار مهم است که دقت کنند تا درخشش و تلا لو جواهر را بالا ببرند. یاقوت صورتی با رنگ عمیق تر و تیره تر معمولاً نیاز به چنین دقت و وسواسی در جزئیات برش ندارد، زیرا که رنگ آن ها به اندازه ی کافی چشم ها را به سوی خود خیره می کند. سنگ های گرانبهایی از  یاقوت کبود که به رنگ آبی نباشند را یاقوت های ” Fancy sapphires” می نامند. یاقوت های تخیلی در انواع رنگ ها مانند صورتی، ارغوانی، زرد، نارنجی و آبی – سبز یافت می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *